Nebývá to ojedinělý případ. Zpravidla nastává vinou špatné socializace v prvních týdnech štěněte, ale může k tomu dojít třeba i následkem situace, kdy štěně/psa něco vyděsí. Nejčastěji to bývá na silvestra, kdy spoustu lidí používá různou zábavnou pyrotechniku. Každopádně to spoustu lidí řeší poněkud nešťastným způsobem – prostě přestane zvíře vystavovat jemu stresujícím situacím a zcela ho izoluje. Není to řešení a může se stát, že stav se bude u psa zhoršovat. V článku Vám přinášíme několik užitečných rad, jak se strachem Vašeho pejska bojovat:
- Ujistěte se, že za strachem není zdravotní problém – o tomto důvodu strachu bude celý příští článek pod názvem „Když se bolest schovává za agresi“. Bude doplněn i o veterinární dokumentaci a pojednává na základě osobní zkušenosti.
- V případě, že je pejsek zdravotně v pořádku, zvažte, zda máte dostatek zkušenosti pro řešení problémů. Pokud ne, poraďte se s někým kompetentním.
- Psa neizolujte, naopak, vystavte ho jemu nepříjemným podnětům, aby měl možnost zjistit, že se vlastně nic neděje a s celou situaci se mohl vyrovnat.
- Vždy mějte pejska dobře zabezpečeného – tohle platí obzvláště u velkých a obřích plemen. Tedy pevný obojek (ne stahovák), odolné vodítko a náhubek.
- Vystavujte ho náročným situacím. Příklad – pes se bojí lidí a hluku – ujistěte se, že je kvalitně zabezpečený a berte ho často třeba na autobusové nádraží.
- Neutěšujte ho – tím ho jen usvědčujete, že se něco děje. Buďte mu na blízku, ale nevšímejte si ho, nehlaďte ho ani neuklidňujte. Vždyť přece o nic nejde, jen stojíte na autobusáku a kolem jezdí autobusy a chodí lidi.
- Psa mějte vždy pod dohledem a nenechejte nikoho, aby k němu chodil nebo ho hladil. Stává se, že lidi vidí psa a chtějí ho hladit. Řekněte, že pes cvičí a ať si ho nevšímají.
- Ani ho zbytečně nechvalte – o nic přece nejde.
- Někteří psi mají problém z oční konfrontaci lidí. Vadí jim, když jde přímo proti nim člověk a upřeně se na něj dívá. I tady se dá pomoci – dejte psovi náhubek přesto, že to třeba nepotřebuje. Lidi totiž mají v hlavě zakódováno – pes s náhubkem= zlý pes a na ty se nekouká. Je to jednoduchý psychologický fígl.
- Vezměte pejska do jemu příjemného prostředí (cvičák, les, zahrada) a naučte ho zákazovým povelům. Příklad – pes miluje házení klacků. Posaďte ho na místo, dejte mu povel „zůstaň“ a hoďte před ním klackem. Nechejte ho sedět tak dlouho, než mu dáte povel k aportování. Tento povel se Vám bude potom hodit v konfrontaci, jelikož pejsek bude umět ovládat své emoce a bude na Vás lépe reagovat.
- Když už budete zvládat chůzi, stání na frekventovaných místech, začněte dávat psovi jednoduché povely – například ho posaďte někde na náměstí nebo již zmiňovaném nádraží a poodejděte na délku vodítka. Nikdy nenechávejte psa bez dozoru. Nechejte ho sedět třeba jen deset vteřin a jděte k němu. Tady už je na místě pamlsek, který má opravdu rád. Takhle postupujte až k odložení v leže. Psa, který není schopen být v klidu v rušném prostředí, nikdy na silu nepokládejte, bude se cítit být ohrožen a může se začít bránit. Nehledě nato, že ho zbytečně vystresujete a vrátí Vás to o několik kroků zpět.
- Nikdy psa za strach netrestejte – nemůže za to. On si myslí, že ve stresových situacích mu jde o život.
- Postupujte od základního k složitějšímu
- Aby byl Váš pes klidný – musíte být hlavně klidní Vy sami. Vím, že je to těžké, pokud to pomůže, dejte si například sluchátka, pusťte si hudbu a prostě jděte. Samozřejmě i zde platí, že musíte dbát i na svou bezpečnost.
- Pokud máte psa, který se bojí lidí, nenechávejte cizí lidi, aby na něj šahali – představují pro něj hrozbu. Domluvte se například na cvičáku s ostatními, řekněte všem ať si ho nevšímají, psovi dejte každopádně náhubek a místo v kotci jej berte o pauzách sebou. V momentě, kdy pes začne reagovat pozitivně, sundejte mu náhubek a někdo, pro něj cizí ať mu hodí nějaký dobrý pamlsek. Postupně se dostanete až do bodu, kdy si pamlsek vezme i od někoho cizího.
I když se Vám podaří odbourat strach, mějte vždy na paměti, že může nastat situace, kdy zvíře zareaguje nepřiměřeně. Tohle platí především u psů, kteří se bojí lidí. Je to „jen“ zvíře a podle toho musíme k tomu přistupovat. Bezpečnost je vždy na prvním místě.
Snad Vám článek bude přínosem a budeme rádi za Vaše komentáře či osobní zkušenosti
Chcete-li přidat komentář, přihlaste se
Přihlásit se