V přírodě bezpečně

Publikováno dne: čen 1, 2020

Kategorie: Ze života se psy

Autor: LuckyDogs

Máme tady jaro, slunce, teplé počasí, procházky v lese a přírodě. Procházky v přírodě jsou krásné, udělají radost nejen nám, ale i naším čtyřnohým kamarádům. Bohužel tam na nás také číhá spoustu zákeřných rizik v podobě klíšťat. Měli bychom mít vždy na paměti, že je lepší riziko minimalizovat a předcházet mu než potom řešit mnohdy katastrofální důsledky. Na trhu je nepřeberné množství antiparazitních produktů – od přírodních po chemické, od pipet přes obojky, tablety po spreje či přívěsky pracujících na principu krátkých ultrazvukových impulsů. Přípravek volíme vždy s ohledem na věk a váhu zvířete. Nikdy nedáváme přípravek na vyšší hmotnost, než je skutečná váha pejska v domnění, že bude lépe chráněn. Mohlo by to mít vážné zdravotní komplikace. Musíme také zohlednit, zda máme pejska v bytě, na zahradě, jestli se často koupe a kolik času s ním trávíte v rizikovém prostředí. Dalším důležitým faktorem při volbě produktu je fakt, zda máte v rodině malé dítě. Některé obojky jsou nevhodné na kontakt s malým dítětem. Ať tak nebo tak, pokud si nejste jistí, obraťte se pro radu na svého veterinárního lékaře.

Mezi nejznámější a nejčastější onemocnění způsobené klíštětem je Lymská borelióza. Právem se o této nemoci říká, že je zákeřná, jelikož má několik fází průběhu a první fáze lze snadno díky nenápadným příznakům snadno přehlédnout. Je velmi důležité zahájit léčbu za včas jinak to může mít fatální následky.

Pojďme se podívat na nejčastější příznaky:

V začátku nástupu nemoci, u které se inkubační doba různí (může se projevit také až po několika měsících) nemusí být viditelné žádné změny, v některých případech se objeví zvýšená teplota, únava, případně dýchací potíže.

Postupem nemoci se objeví zánět kloubů, projevující se citlivostí na dotek, otokem a někdy je kůže teplá. Nastupuje kulhání, které se může objevovat na různých končetinách. Většinou trvá několik dní a odezní, aby se za několik dní či týdnů vrátilo zpět.

V konečném stádiu borelióza napadne nervový systém a vnitřní orgány. Dochází k selhávání ledvin, křečím, srdečním potížím. V tomto stádiu nemoci je šance na záchranu zvířete téměř nulová.

Proto dbejme na prevenci a pokud u svého pejska klíště najdete, mějte na paměti, že čím dříve – tím větší šance na uzdravení.

Přidat komentář

Přihlásit se