Výživa - granule a B.A.R.F.

Publikováno dne: srp 15, 2019

Kategorie: Výživa

Autor: LuckyDogs

Štítky: granule , syrové maso , krmení granulemi , krmení masem , výživa psa

Granule a B.A.R.F.

V dnešní době je výživa psa a způsob krmení často diskutovanou otázkou. Jedni jsou zastánci krmením granulemi, druzí krmením syrovým masem a třetí to neřeší a krmí zbytky od oběda. Ten třetí způsob doporučuji úplně vynechat. Pes nemá uzpůsobený žaludek na kynuté knedlíky nebo buřt guláš. Pokud si pořizujete štěně z chovné stanice, prvotní informace získáte právě od chovatele a je už na Vás jestli budete pokračovat stejným způsobem nebo uděláte změnu.

U štěňat je kvalitní strava v prvních šesti měsících velmi důležitá. Dochází u nich k nejrychlejší fázi růstu a mají vysoké nároky na energii. Samozřejmě i zde velmi záleží na plemeni psa. Například u malých a středních plemen dochází k ukončení tělesného vývoje do prvního roku. Velká a obří plemena jsou hotová až kolem druhého roku – u těchto plemen je dobré z důvodu růstu a zatížení kloubu dávat po celou dobu kloubní výživu. A kolikrát denně takové štěňátko krmíme? Do 4 měsíce 4x denně, od 5 – 6 měsíce 3x denně, od 6 měsíce 2x denně. V případě, že pes dosáhl dospělosti a také dle kondice, výdeje energie a návyku lze přejít na krmení 1x denně. Pokud krmíte granulemi, vždy vybírejte granule pro štěňata a podle velikosti plemene. U granulí pro velká a obří plemena je přidaná právě výživa na klouby.

Co se týče dospělých psů dle velikosti plemene, případně potom podle věku přecházíme na seniorské, kde už je opět přidaná složka na klouby. Jinak jsou na trhu k dostání různé varianty – po kastraci, při problémech s ledvinami, poruchách trávení, obezitě či kožních potížích atd.

Vždy se řídíme věkem, velikostí plemena, kondicí, aktivitou a případnou zdravotní indispozicí či intoleranci na nějakou složku. Pokud má Váš svěřenec nějaké zdravotní potíže, prvotně se obraťte na svého veterináře, obzvlášť jedná-li se o štěňátko. Ještě bych podotkla, že bych se určitě vyhnula supermarketovým granulím. Váš pes Vám bude vděčný. Dnes už koupíte za rozumnou cenu granule střední třídy, stačí jen trochu pohledat.

To bychom měli velmi ve zkratce krmení granulemi. Zkusme se teď podívat na krmení syrovým masem neboli jak se to teď hojně označuje -  B.A.R.F. – Born Again Raw Feeders – znovuzrozen krmit syrově.

Pamatuji si jak taťka coby myslivec měl ohaře a krmil syrovým masem a kostmi. Akorát nevěděl, že barfuje. Budu mu to muset říct. Zde by měla být ta strava tak nějak od oka vyvážená, co se týče svaloviny, vnitřností, kostí a zeleniny a samozřejmě i celkové dávky pro psa. Stačí používat selský rozum a orientačně se držet toho, že štěně by mělo mít denní dávku od 4-7% z ideální hmotnosti psa a dospělý jedinec 2-3% z ideální hmotnosti psa. Takže dávku nepočítáme z aktuální váhy, ale z váhy očekávané. A zase se řídíme věkem, kondicí, výdejem energie.

Když máme vypočítanou denní dávku, rozdělíme ji na cca: 60% maso (svalovina, šlachy, droby), 20% kosti, 20% zelenina, ovoce. Složení krmné dávky není potřeba striktně dodržovat denně. Používejte selský rozum. Kosti dávejte obalené masem a ideální je začínat kuřecími krky. Co se týká vnitřností, někdo je dává syrové, osobně je vařím. Hlavně nikdy nedávejte psovi vařené kosti. Vařením se u kostí změní struktura, začnou se štěpit a v žaludku často nadělají opravdu velkou paseku. U zeleniny nepodáváme česnek, cibuli. Z ovoce vynecháme hroznové víno a avokádo.

Při krmení syrovým masem je potřeba hlídat poměr vápníku a fosforu a přidávat kloubní výživu. Dnes už jsou k dostání na trhu kompletní produkty přímo určené jako doplněk k barfu. Dále jsou velmi populární různé oleje – například lososový, lněný, pupalkový a mnoho dalších.

V případě příloh se nejčastěji podává vařená rýže, těstoviny, těstoviny s řasou či mrkví ( k dostání ve zverimexech ) a jiné.

Každý přechod musí být plynulý a následně krmnou dávku upravujeme dle aktuální kondice a stavu psa. Krmit masem není sice tak jednoduché jako nasypat granule, chce to trochu popřemýšlet a něco nastudovat, ale není se čeho obávat a Váš pes to zcela jistě ocení ????.

Přidat komentář

Přihlásit se